Könnyen szabályozható az épületbe jutó fény mennyisége. Leengedett állapotban teljes mértékben védenek az UV- sugárzástól, elnyelik a hőt, bizonyos mértékben szigetelnek, és biztonsági funkciót is ellátnak. A redőnyök kiválóak társasházak, irodák, modern vagy régi családi házak árnyékolására is.
A redőny lamellának két típusa létezik az alumínium és a műanyag. Működtetése történhet manuálisan gurtnival vagy zsinórral, illetve lehet motorral vezérelt. Beépítés szempontjából létezik külső tokos redőny és beépíthet vakolható tokos redőny, illetve ablakkal együtt ráültethető redőny. Az újépítésű társasházaknál és családi házaknál általában már ezt a megoldást választják a tervezők.
Műanyagból készülhet külső tokos redőny, vakolható tokos redőny és a korszerű belső tokos műanyag redőny is. A külső tokos műanyag redőnyökből két típus létezik, a hagyományos és az új típusú kivitel.
A klasszikusnak számító hagyományos műanyag redőny a legolcsóbb választás, és ez a legegyszerűbb felépítésű, viszont ennek ellenére megbízható működésű redőnytípus, melynek minden főbb alkatrésze, a tokszerkezet kivételével, anyagában színezett műanyagból készül. A tokszerkezet Lindab-jellegű anyagból készül, a redőnytok mérete 160 cm magasságig 15 × 15 cm, míg efölött (kb. 250 cm-ig) 17 × 17 cm.
A hagyományos műanyag redőny tokjának jellegzetessége, hogy a külső oldalán az alsó és felső sarka 45°-ba csapott. Ennek a redőnynek további jellemzői, hogy a 40×60 mm keresztmetszetű lábszerkezetben (sínek) nincsen sem gumi sem szörfekés csendesítő, nem golyóscsapágy van beépítve hanem úgynevezett siklócsapágy, valamint a redőnypalást utolsó tagjaként beépített záróléc műanyag, a rajta lévő külső ütközőkkel.
A műanyag redőnyök közül ez a legnépszerűbb típus. A korszerűbb és esztétikusabb megjelenésű új típusú műanyag redőny minősége lényegesen jobb a hagyományos redőnyhöz képest, köszönhetően az ennél a redőnytípusnál is felhasznált alumínium redőnyök alkatrészeinek, valamint annak, hogy a többi alkatrész ugyan műanyagból készül, de formájuk és funkciójuk szerint megegyezik az aluredőnyök alkatrészeivel.
Az új típusú műanyag redőny jellemzője, hogy a könnyebb mozgatás érdekében a redőnyök tengelye golyóscsapágyazva vannak, valamint a stabilitás és az esztétikusabb megjelenés érdekében a tokvégek az alumínium redőnyöknél használt öntött alumíniumból vannak. A műanyag redőnytest stabilitásának növelése érdekében a párkányra felfekvő utolsó elem, a záróléc.
Ez kiviteltől függően, műanyag vagy alumínium is lehet, aminek a párkánnyal találkozó részén gumibetét biztosítja a tökéletes felfekvést és a halk működést. Az új típusú műanyag redőnyök csendes működését a beépített golyóscsapágyakon túl az esztétikus megjelenésű műanyag lefutók (sínek) mindkét belső oldalán lévő gumi vagy kefebetétek biztosítják.
Ezeknek a redőnyöknek az esztétikumát az is növeli, hogy nem külső hanem rejtett ütközők vannak beépítve és ezek akadályozzák meg a redőnytest tokba történő túlhúzását. A hagyományos műanyag redőnyök kivételével az összes többi redőnytípus készülhet szúnyoghálóval kombinálva is.
Mint ahogy az új típusú műanyag redőnyöknél is, úgy a vakolható tokos, illetve a belső tokos redőnyök alkatrészeinek egy részét is az alumínium redőnyök alkatrészei alkotják. A többi felhasznált alkatrész ugyan műanyagból készül, de az alumínium redőnyöknél tapasztalható előnyös tulajdonságaik ezeknél a redőnytípusoknál is érvényesül.